Oto 5 sposobów na zapamiętanie wyrazów z trudnością ortograficzną:
1) PODWÓJNE (czyli ortograficzny odpowiednik dooble)
Należy przygotować zestaw kart (kół w moim przypadku) z wyrazami z ćwiczoną trudnością ortograficzną. Wyrazy powinny się co jakiś czas powtarzać. Najlepiej gra sprawdza się w grupie do 5 osób. Każdy z uczestników otrzymuje taką samą liczbę kart. Zadaniem jest jak najszybsze pozbawienie się swojego zestawu poprzez wypatrzenie dwóch identycznych wyrazów na karcie, która leży na stole i na jednej ze swych kart. Wygrywa osoba, która pozbędzie się wszystkich. Gra jest szybka, więc można rozegrać kilka rund.
2) ORTOGRAFITTI (czyli ortograficzne rysowanki)
Wariant 1 Każdy z nas ma wyraz/y, które trudno mu zapamiętać, mimo usilnych prób. Warto pobawić się z dzieciakami w grafficiarzy i poprosić o zapisanie trudnego wyrazu ozdobnym pismem na całej stronie w zeszycie. Prace tego typu możecie podpatrzyć u Wioletty Rafałowicz. KLIK
Wariant 2 Uczeń tworzymy rysunek trudnego wyrazu z literą sprawiającą trudność. Przykłady poniżej pochodzą z książki ,,Ortografia obrazkowa" Joanny Glasman.
PIÓRO HYDRANT

3) ORTOWIERSZYKI (czyli ortograficzna pamięć)
Pamiętam do dziś powyższy wiersz ortograficzny (i inne) Witolda Gawdzika, których nasza polonistka kazała się mi uczyć na pamięć, bo miałam ogromne problemy z ortografią. Rzeczywiście mi pomogły. Wyrazy, które się w nich znajdowały, zapamiętałam na zawsze.
5) SUDOKU (czyli logika w służbie ortografii)
Ode mnie do pobrania dostajecie SUDOKU z RZ.
W jego stworzeniu pomógł mi generator SUDOKU na www.edu-games.org
Jak w nim tworzyć? Na pewno pomocny będzie filmik Agnieszki Pietnoczki z Edukacji na tik toc FILM
Warto zajrzeć do trzech moich starszych wpisów, w których też poruszam tematykę ortografii