Przed Wami kolejna odsłona ciekawych sposobów na utrwalanie ortografii.
ORTOGRAFICZNE TABOO
Na potrzeby ortografii nieco zmodyfikowałam grę TABOO. Gramy w grupach od 3-5 osób. Rozdajemy karty. Na górze kartki jest słowo, które uczniowie - przeciwnicy muszą odgadnąć. Uczeń trzymający kartkę podpowiada słowo, ale nie może użyć trzech wyrazów wymienionych poniżej. Osoba, która odgadła wyraz, dostaje punkt. Jeśli powie, jak zapisać, kolejny punkt, a jak poda zasadę, następny. Po odgadnięciu zmieniamy osobę naprowadzającą na słowo, by każda osoba miała możliwość zdobycia punktów.
Ortograficzne taboo z ó/u można nabyć TU.
Ortograficzne taboo z ch/h można nabyć TU.
CZARNY PIOTRUŚ/MEMORY
Coś dla młodszych klas lub na zajęcia wyrównawcze z naprawdę słabą grupą. Tworzymy klasyczną grę memory, np. z ch - czyli przygotowujemy karty w podwójnej ilości, układamy obrazkami z napisem do dołu i próbujemy znaleźć parę. Dodając jedna kartę, np. z wyrazem z H ( u mnie druh), zyskujecie grę karcianą- Czarny Piotruś, czyli uczniowie rozdają wszystkie karty, a potem biorąc od siebie wzajemnie po jednej karcie, dobierają pary. Przegrywa osoba, która zostaje z ,,Piotrusiem". Karty można później wykorzystać do porozmawiania o zasadach, podzielić karty wg zasad lub ułożyć z wyrazami zdania.
Ortograficzny Piotruś/Memory z CH można nabyć TU.
Ortograficzny Piotruś/Memory z H można nabyć TU.
Ortograficzny Piotruś/Memory z RZ można nabyć TU
Ortograficzny Piotruś/Memory z Ż można nabyć TU
Ortograficzny Piotruś/Memory z U można nabyć TU
Ortograficzny Piotruś/Memory z Ó można nabyć TU
ORTOGRAFICZNY WITRAŻ
Należy pokolorować rysunek wg instrukcji. Takie zadania możecie przygotować samodzielnie, biorąc dowolną kolorowankę i wpisując w nią wyrazy. Ja kilka znalazłam w Zeszytach ćwiczeń Ortograffiti wyd. Operon (swoją drogą jest tam wiele ciekawych ćwiczeń- polecam) oraz w podręcznikach tego wydawnictwa (na co dzień nie uczę z nich).
NIEDOKOŃCZONY KOD QR
Zadaniem uczniów jest dokończyć kod wg instrukcji nauczyciela. Jeśli zrobią to poprawnie i bardzo dokładnie, bez problemu odczytają wiadomość ukrytą po QR kodem za pomocą aplikacji, która musi być zainstalowana w telefonie. Obok niedokończonego QR kodu umieszczam w ciągu wyrazy przy cyfrze, które uczniowie muszą uzupełnić odpowiednią głoską. PREZENT ode mnie :)
Jak wykonać taki kod? Skorzystaj z instrukcji Marty Borkiewicz- Florkowskiej z grupy Superbelfrzy LINK
LUSTRZANE DYKTANDO
Zastanawialiście się kiedyś, jak zainteresować ósmoklasistów ortografią? Ja często i zdaje się znalazłam sposób. Polecam dyktando lustrzane, czyli tekst czytany jest od dołu do góry i z prawej strony na lewo. Można dla ułatwienia wykorzystać lusterko. A jak do tego dodacie nietuzinkowy tekst, np. dyktanda Lema - sukces murowany :)
Takie dyktando przygotujecie bez trudu w GENERATORZE
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz